UNIA EUROPEJSKICH DEMOKRATÓW

Geneza

Dnia 21 września 2016 r. czterech byłych posłów Platformy Obywatelskiej,
tj. Stanisław Huskowski, Michał Kamiński, Jacek Protasiewicz (wykluczeni z PO 20 lipca) oraz Stefan Niesiołowski (który tego samego dnia wystąpił z PO) powołało
do życia koło poselskie pn. Europejscy Demokraci.Przewodniczącym koła został Jacek Protasiewicz.

W październiku 2016 r. pod przewodnictwem Jacka Protasiewicza założono Stowarzyszenie Europejscy Demokraci.

Wśród jego założycieli znalazł się m.in.poseł PO poprzednich kadencji Tomasz Kulesza,Agata Afeltowicz (wiceprzewodnicząca), Joanna Szymanderska, Klaudia Klimek (sekretarz), Rafał Godlewski (skarbnik). Miesiąc póżniej akces do UED zgłosili m.in. Zdzisław Najder czy Bolesław Gleichgewicht.

Stowarzyszenie nawiązało kontakty z Partią Demokratyczną i Stronnictwem Demokratycznym, z którym podpisało porozumienie.

Dnia 12 listopada 2016 struktury ED zgłosiły akces do Partii Demokratycznej
w wyniku czego powstała nowa partia Unia Europejskich Demokratów i tym samym (miesiąc później) koło poselskie UED.

Dnia 27 stycznia 2018 r. Rada Krajowa UED zaakceptowała decyzję o powołaniu Federacyjnego Klubu Parlamentarnego PSL i UED.

w obronie tych, którzy mają przeciwne zdanie

Tak rozumiem rolę posła. Domagałem się wyjaśnienia przez ministra Błaszczaka zachowań policji wobec "kontrmanifestantów" smoleńskich.

biała róża w sejmie

Klub federacyjny w Sejmie

W Sejmie powstanie federacyjny klub Unii Europejskich Demokratów i PSL. Kamiński: będziemy bronić Polskę przed państwem PiS. Posłowie UED i PSL będą mieli autonomię w głosowaniach światopoglądowych, ale przyjęta zostanie też deklaracja dotycząca "pryncypiów demokratycznych, za którymi opowiadają się obie formacje.

 
polsatnews

Jak głosujemy ?

Tak głosowali posłowie Unii Europejskich Demokratów 10 i 26 stycznia!

Facebook

Dwie ojczyzny

"W twojej ojczyźnie karki się zgina
Przed każdą władzą,...

Ten wiersz zacytowałem w 2010 , gdy odchodzilem z PiS. Nie sądziłem, że dożyję takich czasów. Czasów, w których odzywają demony. Jest nas w Sejmie tylko czterech , czterech posłów UED . Dziś ustaliliśmy, że zglosimy uchwałę potępiającą antysemicka akcje 68 roku.

 

Misiek

Sekrety polityki

10 lutego 2018. Gościem programu "Skandaliści" był prof. Stefan Niesiołowski. Były opozycjonista, więzień PRL, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i budzących emocje polityków. Znany z mocnych wypowiedzi i wielkiej erudycji. W rozmowie z Agnieszką Gozdyrą opowiadał m.in. o swojej opozycyjnej przeszłości i o sekretach polityki. Nie zabrakło także trudnych pytań od publiczności.:

Stefan Niesiołowski

Władek Frasyniuk-dobrze, że jest!

Nad ranem przyszli po Władka wysłannicy tych, co nie mogą ścierpieć, że żyją jeszcze bohaterowie, nie godzący się na nikczemności, nie bojący się wszechwładzy, którzy nie ulegli małej stabilizacji plus.
Dekownicy nie znoszą bohaterów, cicho im zazdroszcząc kombinują jak ich złamać, ośmieszyć upokorzyć. Dziś spacze stanu wojennego idą za rękę z ludźmi z nowego pokolenia, będącymi mentalnymi spadkobiercami twórców PRL, głosicieli państwa omnipotentnego, panującego nad każdym obywatelem. Władek jest im zadrą, wyrzutem. Dobrze, że jest!

Stanisław Huskowski

GetBack _ sponsoruje PIS

Poseł UED Jacek Protasiewicz podczas  sesji Sejmu 18.06.18r. stanowczo domagał się wyjaśnień w sprawie GetBack. Apel posła nie spotkała się z jakąkolwiek reakcją partii rządzącej. A dziś kłamstwo, za kłamstwem w każdym komentarzu...

wystąpienia w Sejmie

Śledź naszą aktywność

Nasze sejmowe koło - jako jedyne - głośno sprzeciwiło się kandydaturze pani Mazurek na wicemarszałka Sejmu...

Na Unii Europejskich Demokratów można polegać!

UED_Facebook

Klub UED + PSL

Już oficjalnie funkcjonuje wspólny, dwupartyjny Klub PSL-UED
w Sejmie. Federacyjna formuła tego Klubu pozwala zachować odrębność obu partiom. Nie ukrywamy dzielących nas różnic, będziemy je otwarcie artykułować, ale współpraca na opozycji jest ważniejsza i możliwa na zasadach pełnego partnerstwa.

Klub parlamentarny

"Nowelizowana" ustawa o IPN

Od soboty rozlewa się po świecie krytyka nowelizacji ustawy o IPN zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz '15. Obecne skutki tej nowelizacji były do przewidzenia. Zwracał na to uwagę w czwartkowej debacie w Sejmie prof. Stefan Niesiołowski. Jak zwykle UED przestrzegała w porę przed przyjmowaniem nieprzemyślanych przepisów i niestety znowu jako jedyna głosowała przeciw. Ogromnej większości posłów opozycji mających świadomość szkodliwości ustawy zabrakło odwagi i wstrzymali się od głosu.

Posłuchajcie emocjonującego wystąpienia Posła Unia Europejskich Demokratów Stefan Niesiołowski.

wystąpienie S.Niesiołowskiego w parlamencie polskim

W obronie praw kobiet

Kobiety!

Na Unii Europejskich Demokratów zawsze możecie liczyć!''  przypominam, że:
- wszyscy Posłowie Unii Europejskich Demokratów poparli projekt Ratujmy Kobiety,
- po odrzuceniu tego projektu w pierwszym czytaniu Posłowie Unia Europejskich Demokratów podpisali się razem z częścią Posłów Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowoczesna pod poselskim projektem ustawy będącym powtórzeniem zapisów projektu Ratujmy Kobiety,
- Poseł Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz jako jedyny protestował przeciwko stanowisku Sejmu popierającemu wniosek posłów PiS do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie jednej z przesłanek legalnej aborcji - ze względu na nieodwracalne, genetyczne wady płodu - za niezgodne z Konstytucją,

- nadal będziemy  z Wami na ulicach naszych miast i masteczek.

Przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów Elżbieta Bińczycka

Elżbieta Bińczycka

Represje w polskim Sejmie dla posłów opozycji

Marszałek Terlecki nakłada karę opozycyjnemu posłowi Michałowi Kamińskiemu.

"Dla mnie od dziecka Polski Sejm, gdy marzyłem, że będzie wolny był świętością. Możecie mi zabrać pensję. Mojego głosu nie zabierzecie. Będę mówił: chciwa niewiasta. Bo jest chciwa, przyznała sobie 68 tysięcy premii".

chciwa niewiasta

Przeczytaj zanim zagłosujesz!

Tylko 5 posłów głosowało przeciw ustawie, która wywołała ostre noty dyplomatyczne.

Wszyscy posłowie Unii Europejskich Demokratów: Jacek ProtasiewiczStanisław HuskowskiStefan Niesiołowski obecni podczas głosowania 26 stycznia, a także posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i poseł Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej, jako jedyni głosowali przeciw TEJ ustawie. 

Poseł UED Stefan Niesiołowski w debacie przed głosowaniem: o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ustawy o muzeach oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.

WIDEO

50-ta rocznica Marca ‘68

Chcemy upamiętnienia marca 68.
Chcemy potępić antysemicką nagonkę władz PRL
Chcemy uhonorować uczestników studenckich demonstracji.
Posłowie UED i PSL złożyli projekt uchwaly Sejmu.

Posłem przedstawiającym wspólną uchwałę jest prof. Stefan Niesiołowski. 
P R O J E K T
Uchwała Sejmu w 50-tą rocznicę Marca ‘68
Z okazji zbliżającej się 50-tej rocznicy protestów studenckich, a także wielu innych środowisk w marcu 1968 r. – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia organizatorów antysemickich awantur i prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi. Marzec ’68, który rozpoczął się od protestów przeciwko zdjęciu ze sceny Teatru Narodowego „Dziadów” w inscenizacji Kazimierza Dejmka był sprzeciwem wobec autorytarnej dyktatury, trafnie nazwanej dyktaturą ciemniaków, przeciwko cenzurze i prześladowaniom politycznym. 
Hasłem protestujących studentów najmocniej utrwalonym w pamięci, najtrafniej oddającym charakter studenckich protestów i nadzieje młodzieży było – „nie ma chleba bez wolności”. Odpowiedzią władz stało się uruchomienie fali antysemickich czystek, wyrzucanie z pracy za pochodzenie, odpowiedzialność rodziców za czyny dorosłych dzieci i odpowiedzialność dzieci za czyny rodziców oraz co jest cechą reżimów dyktatorskich – niesłychana w swoim bezwzględnym zakłamaniu – nagonka prasowa. Komuniści użyli całego szeregu kłamstw typowych dla wszystkich dyktatur, odwoływali się do najgorszych tradycji polskiego antysemityzmu, dokonywali publicznych spektakli nienawiści w prasie i środkach przekazu. Doszło także do brutalnych działań służb specjalnych policyjnego państwa: aresztowań, procesów, politycznych, masowych zwolnień z pracy i relegacji z uczelni. Ujawniła się, jak w każdym systemie dyktatorskim, cała grupa serwilistycznych wobec władzy, podłych, zakłamanych dziennikarzy, pseudonaukowców tzw. marcowych docentów, donosicieli i tropicieli Żydów. ... cd. https://www.facebook.com/ebinczycka

Marzec 68

Skarga do Trybunału Sprawiedliwości UE

JEZU, JACY IDIOCI NAMI RZĄDZĄ

Stefan Niesiołowski - wystąpienie z 27 czerwca 2018 r. Posiedzenie Sejmu RP nr 65.Geniusze dyplomacji_PIS

Pełna micha dla chciwego mnicha i co ma Cyceron do pełzającej dyktatury ciemniaków.

Poseł UED Misiek Kaminski w sprawie kompromitującej niekompetencją ordynacji wyborczej. "Jak Katylina skończył swój spisek przeciwko Rzymowi, tak i wy skończycie!"

Obejrzyj całość: 

Facebook_UED

Liczą się realne działania

Ustawa "dezubekizacyjna" ? Czyżby?

Jesteśmy przeciwko tzw. nowej ustawie ''dezubekizacyjnej'', że karze takich jak Pan Piotr Wróbel, a zupełnie omija zomowców i prawdziwych zbrodniarzy z PRL takich jak np: zabójcy Księdza Popiełuszki.

Argumentacja w  wystąpieniu Posła Jacek Protasiewicz w debacie sejmowej i poniższym artykule oraz wystąpienie Michała Kamińskiego: https://www.facebook.com/kaminski2015/videos/817128988482919/UzpfSTE3ODI0NDU1NjUzNjQzNzU6MjA0ODc3MTQ5ODczMTc3OQ/

Piotr Wróbel

Federacyjny Klub PSL-UED

Federacyjny klub PSL-UED w polskim Sejmie. Federacyjny - oznacza, że stworzony przez dwie odrębne partie i mający, zapisane w regulaminie, gwarancje, że w przypadku różnych stanowisk, będziemy je prezentować oddzielnie. Po co zatem tworzymy klub? Żeby nie osłabiać głosu opozycji w sejmie. Jest on i tak słaby, ale likwidacja klubu PSL miałaby dodatkowo podwójnie negatywny skutek: 1) praktyczny: w Konwencie Seniorów, gdzie ustalany jest m.in. porządek obrad, byłoby o jeden opozycyjny głos mniej, 2) polityczny: w Polskę poszedłby komunikat, ze PSL upada, co zwłaszcza przed wyborami samorządowymi pomogłoby PiS przeciągnąć na swoją stronę jakaś część wyborców na wsi i w mniejszych miejscowościach. A przecież PSL - przy wszystkich swoich słabościach - jest w tym segmencie (i zwłaszcza w Polsce wschodniej) realnym konkurentem dla PiS-u. I przez ostatnie 2 lata udowodnił, ze mimo nacisków, rozbijania klubu poselskiego oraz kuszących ofert zmiany sojuszy w regionach, pozostał lojalną partią opozycyjną.
Unię Europejskich Demokratów z PSL-em łączą zatem pryncypia: sprzeciw wobec łamania Konstytucji, obrona europejskiego kursu oraz walka o o Polskę samorządową, zdecentralizowaną. A dzielą na pewno sprawy światopoglądowe. Pewnie też inne, jak chociażby stosunek do hodowli zwierząt futerkowych, ale warto wiedzieć, ze po konsultacjach byliśmy gotowi razem głosować przeciwko nowemu Prawu Łowieckiemu, które jednak w ostaniej chwili zostało wycofane z głosowania.
Pomysł na taki federacyjny klub wzięliśmy z Parlamentu Europejskiego, gdzie długo funkcjonował klub EPP-ED. EPP to plany większej integracji europejskiej i społecznej gospodarki rynkowej. ED (głownie brytyjscy konserwatyści), to niechęć wobec bardziej zintegrowanej UE i bardzo liberalny model gospodarczy. A jednak potrafili w Europie działać razem, a kiedy się rozeszli (2009) - kurs na Brexit przyspieszył. 
Wobec tego, co z Polską wyprawia PiS, trzeba łączyć siły na opozycji. Nie próbując się ogrywać, ani rozgrywać, lecz szanując różnice i widząc w nich metodę na dotarcie do szerszego grona wyborców. Właśnie takie argumenty padały w dyskusji na Radzie Krajowej UED, która dała zgodę na ten krok. I mam nadzieje,że będzie to początek dobrych i mądrych procesów na opozycji.

PSL-UED

Wolność kocham i rozumiem...

Wszyscy posłowie z koła Unii Europejskich Demokratów zagłosowali blokiem za przesłaniem obywatelskiego projektu "Ratujmy Kobiety" do dalszych prac w komisji. Ostatecznie projekt nie trafił do komisji, bo zabrakło 9 głosów! Nie głosowało 10 posłów z Nowoczesnej i ponad 30 z Platformy Obywatelskiej pomimo dyscypliny klubowej. Trzech posłów PO było nawet przeciw. Za to za skierowaniem tego projektu do dalszych prac w komisji sejmowej było aż 59 posłów i posłanek PiS z Jarosławem Kaczyńskim, Antonim Macierewiczem i Krystyną Pawłowicz. Dlaczego?

koło UED

Mniejszości narodowe w Polsce

57 posiedzenie Sejmu.

Dnia 22 stycznia odbyła się konferencja prasowa Unii Europejskich Demokratów i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na znak solidarności z opozycyjną partią - UED wydelegowała do klubu PSL posła Misiek Kaminski, aby nie dopuścić do jego likwidacji. W sobotę Rada Krajowa UED podejmie decyzję o stworzeniu federacyjnego klubu PSL i UED, który zachowując pełną autonomię obu podmiotów, będzie wyrazem współpracy opozycji. Dziś w po porannych głosowaniach odwiedził nasze biuro poseł Ryszard Galla, przedstawiciel mniejszości niemieckiej. Prosił o wsparcie projektu skierowanego do Parlamentu Europejskiego, który ma wprowadzić do prawa wspólnoty jednolite zapisy w sprawie mniejszości narodowych na terenie całej UE. Podpisaliśmy się wszyscy pod tym projektem. Nasi posłowie wystąpili:
Jacek Protasiewicz komentując informację ministra Brudzińskiego na temat faszystowskich grup działających w Polsce - https://www.facebook.com/ProtasiewiczJ/videos/2120633901499854/?lst=100001243693530%3A1639084208%3A1517154128


Stanisław Huskowski wystąpił w debacie o zmianach regulaminu Sejmu a Stefan Niesiołowski na temat rządowego i poselskiego projektu o zmianach w ustawie o IPN : https://www.youtube.com/watch?v=xCzqcpgovD0

Wystąpienia sejmowe

Michał Kamiński:

 https://www.facebook.com/misiek.kaminski.5/videos/1293499190795664/?id=100013979700875

Stefan Niesiołowski:

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/stefan-niesiolowski-o-neonazistach-w-polsce-oraz-o-ryszardzie-czarneckim-i-jego/96v0md9

Jacek Protasiewicz :

https://www.facebook.com/ProtasiewiczJ/videos/2120633901499854/?id=100013979700875

Stanisław Huskowski:

https://www.facebook.com/UniaEuroDem/videos/1900134823595448/

53 posiedzenie Sejmu

Tuż po godzinie 9 rozpatrywano wniosek o wyrażenie wotum nieufności Radzie Ministrów złożony przez PO. Pani Premier Szydło, co było do przewidzenia, utrzymała stanowisko, jak już wiemy, na parę godzin. W imieniu Koła Unii Europejskich Demokratów w debacie wystąpił poseł prof. Stefan Niesiołowski - gromko oklaskiwany przez posłów opozycji za celne, jak zawsze ze sfadą przedstawione argumenty - za wnioskiem. Tematem dnia była dziś spodziewana rekonstrukcja rządu. Uznaliśmy, że nie należy zwlekać, w związku ze skandalicznym zachowaniem poseł Pawłowicz i złożyć wniosek o jej ukaranie po niegodnych atakach tej pani na posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Gallę. Ogłosiliśmy to na konferencji prasowej wraz posłem Jacek Protasiewicz i posłem Niesiołowskim. Odbyliśmy również naradę strategiczną w związku z najnowszymi wydarzeniami. Poseł Stanisław Huskowski przygotowywał się do jutrzejszego wystąpienia, a poseł Misiek Kaminski udzielił wywiadu kilku mediom. Wieczorem wraz z posłem Niesiołowskim, który jest od kilkunastu lat przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Polsko-Tajwańskiego udaliśmy się na spotkanie organizowane przez Ambasadę Tajwanu. Wychodząc z sejmu zatrzymałam się na jakiś czas, przyłączając się do grupy protestujących obywateli. Patrzyłam na przygnębiający obraz zabarykadowanego budynku parlamentu z kordonem policji wokół, towarzyszący nam od dwóch lat. Ta władza podobno sprawowana w imię suwerena, panicznie się go boi!        Elżbieta Bińczycka
Elżbieta Bińczycka

 

Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.