UNIA EUROPEJSKICH DEMOKRATÓW

Olgierd Łukaszewicz w UED

Posiedzenie Rady Krajowej Unii Europejskich Demokratów. Gościem z udziałem wybitnego aktora Prezesa ZASP Olgierda Łukaszewicza. Ten pełen pasji, obywatelskiej odpowiedzialności człowiek podzielił się z nami swoim pomysłem na sposób umocnienia w Polkach i Polakach potrzeby ścisłej integracji, realizowania aspiracji społecznych, poczucia patriotycznej dumy ze współtworzenia wspólnej Europy. UED będzie ściśle współpracować i wspierać działania Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha Jastrzębowskiego, którą niedawno powołał Olgierd Łukaszewicz. Dziękujemy za udział w naszych obradach, za piękny wykład o obywatelskiej odpowiedzialności. Zjednoczona Europa to jest wielka rzecz!

Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.
Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.

z życia UED

Forum dyskusyjne UED

To Forum jest dla wszystkich a nie tylko dla członków UED. Zapraszamy do dyskusji również tych którzy się z nami nie zgadzają. 

 

 

Forum dyskusyjne UED

Strajk kobiet nie tylko pod Sejmem

Grupa fanatyków nie może decydować o losie milionów obywatelek i obywateli! Kobiety zawsze mogą liczyć na  UED, kiedy trzeba bronić ich praw!

Bądźmy SOLIDARNI !

Elżbieta Bińczycka

Oświadczenie w spr. zatrzymania W.Frasyniuka

Unia Europejskich Demokratów wyraża stanowczy protest i oburzenie w związku z zatrzymaniem Władysława Frasyniuka przez policję i prokuraturę. Władysław Frasyniuk był jednym z twórców i przywódców NSZZ „Solidarność” w czasach, gdy noszenie znaczka Solidarności było znakiem dumy, a nie wstydu i lizusostwa. Aresztowany w stanie wojennym, skazany w procesie politycznym, nieprzerwanie walczył o wolną demokratyczną Polskę. W istotnym stopniu przyczynił się do odzyskania niepodległości i wolności, był posłem w Wolnej Polsce. Dziś zatrzymany, z kajdankami na rękach, prowadzony na przesłuchanie, szykanowany i nękany przez autorytarny, monopartyjny reżim jest jeszcze jednym potwierdzeniem, że Polska przestała być państwem demokratycznym.

Unia Europejskich Demokratów stanowczo potępia te działania. Solidaryzujemy się z Władysławem Frasyniukiem, Jego Rodziną i wszystkimi, którzy wspólnie z Nim walczą o Wolną Polskę. Dyktatura upadnie, a Polska odzyska wolność.
Unia Europejskich Demokratów
Elżbieta Bińczycka Stanisław Huskowski Michał Misiek Kaminski Stefan Niesiołowski Jacek Protasiewicz

Demony nigdy nie spały?

Bezmyślnie niszczą pozycję Polski na świecie i budowaną przez lata (w tym Prezydenta Lecha Kaczyńskiego) mądrą politykę międzynarodową. To strata, którą będziemy odbudowywać długie lata. Najgorsze jednak, że obudzili w Polsce demony: nacjonalizmu i antysemityzmu. A to już bardzo groźne, nie tylko dla wizerunku naszego kraju, ale relacji między Polakami.


FAKTY.TVN24.PL

Co śmieszy Stefana Niesiołowskiego

 Ponieważ od 50 lat moje życie związane jest z polityką, to i rzeczy, które mnie śmieszą, mają związek przede wszystkim z nią .

 Pierwsze ćwierćwiecze upłynęło mi pod znakiem konspiracji, więzienia i działalności podziemnej. Przeżyłem wiele śmiesznych momentów, ale najzabawniejsza jest chyba anegdota z lat 60. Nasz kolega po raz pierwszy wyjeżdżał na zachód, do Londynu i Paryża, z misją zdobycia m.in. pieniędzy, powielaczy, literatury, może zagranicznych stypendiów. Ostatnie nasze spotkanie, dzień przed jego wyjazdem. Siedzimy w jakichś krzakach, a jeden z kolegów stwierdza, że to wszystko, o czym mówimy, to są rzeczy trzeciorzędne. Proponuje więc: Niech wystrzelą dla nas satelitę! To było tak absurdalne, że uśmialiśmy się szczerze. Do dziś jednak, kiedy widzę wśród gwiazd jakiś przesuwający się obiekt, przypomina mi się tamta historia i myślę: leci nasz!

Początek lat 90. W regulaminie Sejmu jest punkt dotyczący wygaszenia mandatu z powodu śmierci parlamentarzysty. To oczywiste, więc gdy zmarł jeden z posłów, marszałek Mikołaj Kozakiewicz najpierw zarządził minutę ciszy, a potem głosowanie. Cztery głosy były przeciw! Może nie zrozumieli, o co chodzi?

Stefan

Federacyjny Klub Parlamentarny

Dnia 27 stycznia 2018 r. Rada Krajowa UED zaakceptowała decyzję o powołaniu Federacyjnego Klubu Parlamentarnego PSL i UED. Rada Krajowa Unii Europejskich Demokratów w pełni akceptuje decyzję o powołaniu Federacyjnego Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów, czyli zachowującego odrębność polityczną i organizacyjną oraz możliwość głosowania (każdego z podmiotów) zgodnie z programem własnej partii. 

Takie sytuacje miały już miejsce w poprzednich kadencjach sejmu (do klubu parlamentarnego mogą należeć członkowie różnych partii). Opozycja w obecnym parlamencie głosuje wspólnie w fundamentalnych sprawach dla zasad demokratycznego państwa prawa czyli TK, SN, KRS, ordynacji wyborczej. Opozycję – fundamentalne sprawy, czyli już wymienione, ale także stosunek do integracji europejskiej, do niezależności samorządu terytorialnego – łączą. Musimy się wspierać, pomagać sobie, na horyzoncie są wybory. Te za niecałe dwa lata do parlamentu, patrząc z dzisiejszej perspektywy, powinny połączyć wszystkie siły demokratyczne. Gestem solidarności w stosunku do PSL udaremnimy eliminowanie przez PiS silnego zwłaszcza na wsiach i w mniejszych miastach Polskiego Stronnictwa Ludowego.

EB_Facebook

Tomasz Sakowski z sercem

No to już wsparliśmy WOŚP. Nowosądecki Klub Miłośników Garbusów wystawił swoje zabytkowe samochody na rynku w Limanowej. Można było w nich się przejechać, ale oczywiście za okazaniem serduszka Orkiestry. Pogoda naprawdę dopisała, a Garbusy jak nowe!

Tomek

100 dni "rządu" PIS

Klub parlamentarny PSL-UED o 100 dniach Rządu: 100 kiepskich dni dla Polski, fatalnych, rujnujących dla polityki zagranicznej.

„Jednym z koronnych argumentów, jakie słyszeliśmy przy wymianie Premiera, był argument znajomości języków przez premiera Morawieckiego. Jest takie powiedzenie, że nie wystarczy znać wielu języków, trzeba jeszcze mieć w nich cokolwiek sensownego do powiedzenia. Widać, że Premier Morawieckiego nic takiego co poprawiałoby pozycję Polski nie zostało wypowiedziane. Do bardzo złych, zrujnowanych relacji z Unią Europejską dołożyła się wojna w relacjach z Izraelem i napięcie, niespotykane dotąd w historii wolnej Polski, w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Mamy więc 100 dni fatalnych, rujnujących dla polityki zagranicznej. 100 dni, które nie rozwiązały żadnego problemu, a nagromadziły nowe i wczorajsza wizyta kanclerz Merkel jest ilustracją tego jak chłodne i jak płytkie są te relacje z najważniejszym partnerem Polski w Europie” 

Jacek Protasiewicz

UED staje na wezwanie

Trzeba być tam,gdzie są przyzwoici ludzie. Na wezwanie Lecha i Władka przyszliśmy na kontr-miesięcznicę i spotkaliśmy wielu przyzwoitych ludzi. Decyzję Pawła Kasprzaka o rozejściu się przed pochodem smoleńskim - szanujemy. On był organizatorem i mial prawo do takiego wezwania. Poza wszystkim myśle,że to była mądra decyzja.Jacek Protasiewicz

Odpowiedzialna współpraca

Uznaliśmy, że należy wesprzeć opozycyjną PSL, zachować się solidarnie. Powiedzieliśmy - Nie! kłusownictwu politycznemu!

solidarni

Polski patriotyzm

Jaki jest polski patriotyzm? - Konferencja przygotowana przez Posła Jacek Protasiewicz. Warto poznać poglądy naszej formacji. Publikujemy niektóre wypowiedzi z tego spotkania i zachęcamy do oglądania :

Facebook_UED

Oddać głos Polkom i Polakom

Walczymy o uczciwą debatę . Proponujemy referendum i gwarancję wolności w zabieraniu głosu. Przez każdego Polaka,  obywatela, mieszkańca, podatnika, a nie samych polityków.

..."zagłosowaliśmy jednoznacznie w obronie praw kobiet i w obronie tego, żeby inicjatywy obywatelskie mogły być rozpatrywane przez Sejm. W sprawie drugiej inicjatywy obywatelskiej głosowaliśmy w warunkach, w których pierwsza została odrzucona". - Ja nie widzę powodu, dla którego liberalni obywatele, czy lewicowi obywatele, mają być gorzej traktowani niż katoliccy obywatele w Polsce ." Michał K.

oddać głos Polakom

Deklaracja Krakowska

Kraków, 29 stycznia 2018 roku. Podpisaliśmy Deklarację Krakowską. Partie i organizacje obywatelskie w Krakowie wyraziły wolę wspólnego startu w wyborach samorządowych.

To symboliczny krok do wspólnych rozmów o przyszłości miasta i regionu, by nie wpadły w ręce PiS.

Praca u podstaw

17.12. 17. byłem w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności opowiadając o historii: Studencki Komitet Solidarności, Sierpień 1980 r., 80 milionów, stan wojenny... Patrząc z perspektywy czasu, tamte wybory wydają się być proste, oczywiste.
A dziś, choć też nie mam wątpliwości, gdzie jest racja, to staje pytanie: co robić? Czy codzienne wykrzykiwanie, że PiS okrada nas z praw i wolności, spycha na drogę państwa policyjnego, wyprowadza z Europy, poruszy Polaków i zmieni bieg wydarzeń? Czy ciągłe protesty na najwyższym poziomie wzburzenia, emocji, to sposób na powrót na drogę demokracji...?
W Gdańsku, kolebce naszej wolności, rodzą się liczne pytania, bo widzi się wyraźniej.


Facebook_Stanisław

Kaczyński beneficjentem III Rzeczypospolitej

Jarosław Kaczyński i jego środowisko, wbrew całej swojej propagandzie, byli beneficjentami III Rzeczypospolitej - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński. Poseł PSL-UED komentował sprawę majątku spółki Srebrna powiązanej z Prawem i Sprawiedliwością. Nowoczesna chce powołania w Sejmie komisji śledczej "do spraw uwłaszczenia się PiS na państwowym majątku". To reakcja na poniedziałkową publikację "Gazety Wyborczej", według której spółka Srebrna zamierza sprzedać działkę na rogu ulic Srebrnej i Towarowej w Warszawie. Jedynym wspólnikiem Srebrnej sp. z o.o. jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. We władzach spółki zasiadają osoby z najbliższego otoczenia Jarosława Kaczyńskiego, m.in. Janina Goss i Barbara Skrzypek. Opozycja chce badać "uwłaszczenie się PiS". "To szukanie sensacji na siłę" Nowoczesna chce... czytaj dalej » Na terenie o powierzchni 5,430 tys. m kw. ma powstać 190-metrowy wieżowiec, tzw. Srebrna Tower. Projekt - według "GW" - miał zostać wystawiony na sprzedaż, wąskiemu kręgowi ewentualnych kupców, przez wynajętego pośrednika - zarejestrowaną na Cyprze spółkę Conarius. "Oni na tej III Rzeczypospolitej się dorobili" - Milioner ma prawo zarabiać na swoich milionach w normalnym kapitalizmie. Ale jeżeli jest to milioner lub milionerzy związani z partią rządzącą, a chcą unikać płacenia podatków we własnym kraju, to jest skandal - ocenił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (PSL-UED). Zdaniem Kamińskiego majątek posiadany przez otoczenie prezesa PiS jest "gigantyczny". - On świadczy o tym, że Jarosław Kaczyński i jego środowisko, wbrew całej swojej propagandzie, byli beneficjentami III Rzeczypospolitej - stwierdził. W ocenie Kamińskiego osoby związane z PiS potrafiły "wykorzystać szanse, które były na początku lat 90. dla wpływowych politycznie środowisk". - A byli wtedy bardzo wpływowym politycznie środowiskiem - tłumaczył. - Jak oni opowiadają, jaka okrutna była dla nich III Rzeczypospolita, kłamią, bo oni na tej III Rzeczypospolitej się dorobili po prostu. Nie mówię, że nielegalnie, bo nie mam na ten temat wiedzy - podkreślił Kamiński. Jak dodał, PiS jest jedyną partią, która posiada atrakcyjne grunty w centrum Warszawy. "Morawiecki nie spełnił oczekiwań" cd: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/michal-kaminski-w-faktach-po-faktach-w-tvn24,822249.html

TVN24

Wspieramy Obywateli RP na Komisariacie Policji we Wrocławiu

W Sejmie trwa walka o kształt ustaw sądowych, a My - Posłowie Unia Europejskich Demokratów - w tym czasie wspieramy tych, dla których niezawisłość sędziowska nie jest wartością abstrakcyjną. Obywatele RP są na pierwszej linii frontu. Już dziś zmagają się z ''dobrą zmianą'' w Policji i coraz częściej stają przed sądami oskarżani o drobne wykroczenia przeciwko fatalnej, pisowskiej ustawie o zgromadzeniach.
Dzisiaj kolejne trzy osoby zostały wezwane na Komisariat Stare Miasto, byliśmy z nimi przed Komisariatem, a Poseł Stanisław Huskowski i Senator Zdrojewska odbyli też rozmowę z Komendantem, domagając się wyjaśnienia powodów, dla których stawiane są im zarzuty mimo, że swoimi pikietami nie szkodzą nikomu.

Jacek Protasiewicz

Towarzyszymy represjonowanym demonstrantom

Przerwa w rozprawie.Zeznania policjantów sugerują wersję „puczu”:demonstracje 16.12.16 były dobrze zorganizowane,demonstranci mieli własne środki łączności,byli w kontakcie z posłami opozycji,działali szybko i sprawnie.Brakuje tylko,że sztab koordynujący mieścił się w Brukseli.


Dzisiaj c.d. procesów demonstrantów z 16.12.16..Zeznaje policjant.Na ławie 6 Obywateli RP. obserwuje.

JP

Na co dzień we Wrocławiu

Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.Zdjęcie użytkownika Elżbieta Bińczycka.